Loty do Słowenii i lotniska w Słowenii

0
683

Słowenia z roku na rok zyskuje na popularności wśród turystów. Powoli przestaje być jedynie krajem tranzytowym w drodze do Chorwacji. Coraz więcej turystów dostrzega unikalne piękno Słowenii i chętnie zatrzymuje się, by zwiedzić wszystkie jej zabytki i ciekawe miejsca.

Atrakcji tu zdecydowanie nie brakuje, a wśród nich na szczególną uwagę zasługuje na pewno jezioro Bled, Zamek Predjama oraz Jaskinia Postojna.

Najszybszym sposobem na dotarcie do Słowenii jest oczywiście lot samolotem. Jak na tak niewielki powierzchniowo kraj, może się on poszczycić aż trzema między narodowymi lotniskami. Jednak tak naprawdę, najczęściej wykorzystywanym jest oczywiście to położone tuż przy stolicy Słowenii – Lublanie. To właśnie tu najczęściej lądują turyści z wielu krajów, chcących zwiedzić tą niewątpliwie atrakcyjną ziemię.

Dużym plusem jest fakt, iż kraj ten nie jest duży, dlatego łatwo z lotniska w Lublanie przedostać się w inne interesujące nas miejsce.

Lotniska w Słowenii

Jak już wspominaliśmy są trzy międzynarodowe lotniska w Słowenii. Choć warto od razu dodać, że kraj ten ogólnie ma aż szesnaście lotnisk. Pozostałe jednak nie mają odpowiedniego przygotowania – na przykład utwardzonej powierzchni do lądowania, a przede wszystkim statusu do tego, by przyjmować samoloty pasażerskie.

Międzynarodowy ruch lotniczy mogą obsługiwać tylko trzy z nich: lotnisko w Lublanie, lotnisko w Mariborze oraz lotnisko w Portoroz.

Loty do Słowenii
Loty do Słowenii

Lotnisko w Lublanie

Największe i najpopularniejsze lotnisko na Słowenii to Port Lotniczy w Lublanie (IATA: LJU, ICAO: LJLJ). Podobnie jak większość lotnisk na świecie jest ono umiejscowione nieco poza granicami samego miasta. Strona www https://www.fraport-slovenija.si/sl/Main.

Port lotniczy Lublana mieści się dokładnie w odległości 26 kilometrów od centrum stolicy, w małej miejscowości Brnik. Jednak transport tu nie powinien stwarzać większych problemów, gdyż lotnisko jest dobrze skomunikowane z miastem.

Port lotniczy Lublana obsługuje zarówno regularne rejsy międzynarodowe, jak i tanie linie lotnicze. Obecnie są to: Adria Airways, AirSERBIA, Air France, Montenegro Airlines, easyJet, LOT Polish Airlines, Turkish Airlines, Wizz Air, Finnair oraz Transavia.

Lotnisko w Lublanie przyjmuje większą część całego ruchu lotniczego do Słowenii. Wśród wszystkich trzech, jest zdecydowanie najbardziej zajętym i zapracowanym obiektem. Port lotniczy w Lublanie istnieje od 1963 roku, gdzie na przestrzeni lat był on stopniowo ulepszany i modernizowany, by świadczyć swoje usługi na najwyższym poziomie. Od 2007 roku stołeczne lotnisko na Słowenii nosi miano swojego patrona – Joze Pucnika.

Lotnisko w Lublanie wbrew pozorom nie jest duże. Ma tylko jeden terminal, który musi obsłużyć wszystkich przylatujących. W 2016 roku liczba pasażerów przekroczyła tu 1,4 miliona rocznie. Tak duże obłożenie lotniska w Lublanie powoduje, że musi ono zostać w niedługim czasie powiększone o kolejny terminal. Niestety jego rozbudowa długo pozostawała jedynie w planach. Jednak w lipcu 2019 rozpoczęto budowę nowego terminalu, który ma zostać ukończony i oddany do użytkowania latem 2021 roku.

Obecnie na lotnisku w Lublanie możemy liczyć również na różnego rodzaju udogodnienia. Znajdują się tu dwa parkingi, które mogą pomieścić ponad 2200 samochodów (jeden wielopoziomowy, położony przed terminalem i drugi odkryty, umiejscowiony zaraz obok budynku). Dodatkowo na samym już terminalu do dyspozycji podróżujących są liczne sklepy oraz bary i restauracje, w których można zjeść ciepły posiłek.

Wypożyczalnia samochodów na lotnisku w Lublanie

Na lotnisku w Lublanie można także wypożyczyć samochody w jednej z firm: Atet, Avis, Budget, Dollar&Thrifty Car Rental, Europcar, Hertz, Avant Car, Sixt Rent-a-Car, Agio Rent a Car, ABC Rent a car czy ENTERPRISE (więcej info https://www.fraport-slovenija.si/en/passengers-and-visitors/getting-here/rent-a-car/).

Jeśli chodzi o transport z i na lotnisko w Lublanie, to do wyboru mamy taksówki, autobusy, prywatne busy oraz oczywiście własny transport. Postój taksówek znajduje się przed terminalem. Za rozpoczęcie kursu zapłacimy około 2 euro plus 1,4 euro za każdy przejechany kilometr. Autobus z lotniska jeździ do centrum co godzinę, od poniedziałku do piątku (w godzinach od 5 do 20), w weekendy i święta od 7 do 20. Trasa przejazdu zajmuje około 45 minut, a bilety można kupić na przystanku lub u kierowcy (koszt to około 4 euro). Natomiast korzystając z busa, jednej z prywatnych firm, do centrum Lublany z lotniska dotrzemy już w 30 minut. Kursują one codziennie od godziny 5.45 do północy. Jeśli jednak wybieramy się autem, to musimy dojechać do centrum stolicy Słowenii wybierając drogę nr. 104, a następnie drogi 639 i 8 (E61).

Lotnisko w Mariborze

Port lotniczy Maribor (IATA: MBX, ICAO: LJMB) to drugie pod względem wielkości lotnisko na Słowenii. Podobnie do tego w Lublanie, jest nieco oddalone od centrum miasta. Dokładniej znajduje się w miejscowości Slivnica pri Mariboru, w odległości 9 kilometrów od centrum. Po więcej info – https://www.mbx-airport.si/en/airport/

Lotnisko w Mariborze założono w 1953 roku, jednak do obsługi pasażerów międzynarodowych wdrożono je dopiero w 1976 roku. Patronem tego portu lotniczego jest od 2008 roku Edvard Rusjan, który był słoweńskim pionierem lotnictwa. Port lotniczy w Mariborze służy przede wszystkim do celów szkoleniowych. Jednak w sezonie obsługuje również loty czarterowe, na przykład z Korfu, Kos, Zaktnthos czy z tureckiej Antalyii.

Jeśli chodzi o udogodnienia to na lotnisku Maribor znajduje się jeden terminal, w którym znajdziemy punkt informacyjny, wypożyczalnie samochodów oraz czynne okresowo – sklep i bar. Przed terminalem znajduje się spory parking, który jest podzielony na trzy strefy.

Do portu lotniczego w Mariborze najlepiej dojechać autem (własnym czy wypożyczonym). Lotnisko jest umiejscowione blisko głównych dróg przejazdowych – A1 i A4. Innym wyjściem z sytuacji jest skorzystanie z usług taksówkarzy.

Słowenia samolotem
Słowenia samolotem

Lotnisko w Portoroz

Port lotniczy w Portoroz znajduje się na trzecim miejscu pod względem wielkości lotnisk na Słowenii. Tak jak pozostałe jest umiejscowione o około 6 kilometrów od centrum miasta. Dokładnie znajduje się w miejscowości Secovlje. Utworzono je w 1962 roku, jednak obecnie nie obsługuje żadnych regularnych lotów.

To niewielkie lotnisko w Portoroz wykorzystywane jest głównie do przewozów towarowych, ale także jako miejsce, gdzie lądują sportowe maszyny lub takie z pasażerami biznesowymi. Dużo osób korzysta z tego portu lotniczego, jako miejsca szkoleniowego dla uczących się pilotów. W planach jest jego gruntowny remont i wydłużenie pasa startowego, do takich wartości, by mogły tu lądować samoloty pokroju boeinga 757-200.

Port lotniczy Portoroz mimo niewielkich rozmiarów, oferuje swoim użytkownikom kilka ciekawych usług. Od sklepu wolnocłowego, przez restauracje czy wynajem samochodów, a także rowerów. Pomoże zarezerwować nocleg w hotelu, czy dotrzeć minibusem na lotnisko. Można tu skorzystać z oferowanych na miejscu lotów panoramicznych albo skoków ze spadochronem. Więcej info – https://www.portoroz-airport.si/en

Loty do Słowenii

Lot do Słowenii z Polski trwa średnio 1 godzinę i 30 minut lub 1 godzinę i 50 minut, w zależności od miasta z którego startujemy.

Niestety obecnie loty bezpośrednie z naszego kraju są jedynie możliwe z Warszawy. Mowa tu oczywiście o docelowym lotnisku w Lublanie. Rejsy te obsługują dwie linie lotnicze: nasz polski LOT oraz słoweńskie Adria Airways. Loty dostępne są praktycznie przez cały tydzień, z wyjątkiem czwartku. W czwartek dolecimy na Słowenię, ale z przesiadkami.

Jeśli chodzi o pozostałe miasta Polski, to dostępne loty na Słowenię są jedynie z przesiadkami. Do Lublany dolecimy z 9 miast w Polsce m. in: z Gdańska, z Krakowa, z Poznania, z Wrocławia czy ze Szczecina. Jednak podczas nich, czeka nas przynajmniej jedna przesiadka.

Ceny biletów lotniczych do Słowenii

Ceny biletów do Słowenii nie należą do najniższych. Przyczyną tego jest brak lotów czarterowych z naszego kraju oraz brak zainteresowania do obsługi tego kierunku przez tanie linie lotnicze (przynajmniej z Polski).

Aby trochę zaoszczędzić trzeba albo z dużym wyprzedzeniem planować wylot, albo liczyć na jakieś promocje ze strony polskiego LOT-u. Jeszcze innym wyjściem jest wylot z innego kraju, który oferuje tanie loty do Słowenii, obsługiwane przez mniejsze i tańsze linie lotnicze (np. easyJet z Berlina).

Ceny biletów lotniczych do Słowenii zaczynają się mniej więcej od ponad 500 złotych. Najtańszym okresem do przelotu jest wrzesień lub październik. Wówczas ceny lotów mogą spaść poniżej 400 złotych. Zazwyczaj loty nie bezpośrednie są nieco droższe.

Bilety lotnicze do Słowenii kupimy w Lufthansa, Air France, Austrian Airlin

Lotniska w Słowenii
Lotniska w Słowenii
oraz w naszym LOT-cie.

A Wy jak szukacie tanie loty do Słowenii? Dajcie znać jakie są Wasze opinie na temat lotnisk w Słowenii na forum.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here