Tanie loty do Lizbony / Gdańsk, Warszawa, Kraków, Wrocław / Lotnisko w Lizbonie

0
848

Lotnisko w Lizbonie to jeden z najruchliwszych portów lotniczych Europy. Zlokalizowany w centrum stolicy Portugalii, jest dobrym przykładem na to, jak dobrze można zorganizować połączenia komunikacyjne z miastem. Z drugiej strony w szycie sezonu wakacyjnego bywa mocno zatłoczony, gdzie do odprawy czeka się w naprawdę długiej kolejce. Nie jest to zatem port lotniczy bez wad.

Lotnisko w Lizbonie

Lotnisko w Lizbonie (IATA:LIS, ICAO:LPPT) to największy port lotniczy w Portugalii. Od 2016 roku nosi nazwę Aeroporto Humberto Delgado, nadaną na cześć portugalskiego generała, działacza politycznego, walczącego z dyktaturą rządów Salazara.

Port lotniczy w Lizbonie jest oddalony od śródmieścia o około 7 kilometrów. Jednak do centrum dotrzemy bezproblemowo ze względu na liczne połączenia komunikacyjne.

Zobacz na mapie gdzie znajduje się lotnisko w Lizbonie:

Lotnisko w Lizbonie w 2018 roku obsłużyło prawie 30 milionów pasażerów i z roku na rok ta liczba wzrasta. Z tego też tytułu w planach jest jego rozbudowa oraz budowa nowego portu lotniczego w Montijo. Jest to jeden z pomysłów na to, by trochę rozładować ruch lotniczy i pasażerski, który czasem opóźniają także jesienne mgły znad Tagu.

Lotnisko w Lizbonie jest stare.

Zostało otwarte już w 1942 roku i spełniało funkcje nie tylko pasażerskie, ale i wojskowe. Szczególnie dla międzylądowań armii alianckiej, na trasie do Gibraltaru czy Afryki Północnej.

W latach 50-tych nastąpił szybki rozwój lotniska w Lizbonie, gdzie modernizację przeszedł również pas startowy, na którym w końcu mogły lądować także cięższe samoloty. W 2012 roku cały port lotniczy przeszedł szereg ulepszeń konstrukcyjnych, wymiany wyposażenia oraz rozbudowy. Od oświetlenia, przez remont poczekalni, po odnowę stanowisk odbioru bagażu. Jednak najważniejszym punktem renowacji była dobudowa drugiego terminalu (T2).

Tanie loty do Lizbony
Tanie loty do Lizbony

Terminale na lotnisku w Lizbonie

Port lotniczy w Lizbonie na dzień dzisiejszy ma dwa terminale oraz niestety tylko jeden pas startowy. Pierwszy terminal (T1) służy do obsługi lotów międzynarodowych, drugi natomiast (T2) jest miejscem, z którego wyłącznie odlatują tanie linie lotnicze oraz wylatują kursy krajowe. Podział między nimi wygląda też tak, że wszyscy przylatujący pasażerowie przechodzą przez terminal T1, natomiast z terminala T2 odlatują tylko niskobudżetowi podróżnicy. Pomiędzy terminalami kursuje, co 10 minut bezpłatny autobus.

Przejazd trwa dosłownie kilka minut.

Udogodnienia na lotnisku w Lizbonie

Na terenie portu lotniczego w Lizbonie jest szereg tradycyjnych udogodnień, jakie możemy zwyczajowo spotkać na innych lotniskach. Możemy tu wypożyczyć samochód (wypożyczalnie są na terminalu T1) lub skorzystać z kantoru wymiany walut, czy też informacji turystycznej. Oczywiście są także sklepy wolnocłowe (co ciekawe umiejscowione przed kontrolą paszportową), restauracje i kawiarnie oraz bankomaty.

Jest również możliwość przechowania bagażu za dodatkową opłatą (w zależności od jego wagi) na terminalu T1. Ogólnie pierwszy terminal ma o wiele więcej sklepów, punktów gastronomicznych i usługowych, niż T2. Wszędzie są także rozmieszczone automaty sprzedające jedzenie i napoje, jednak po zawyżonych cenach.

Na terminalu T1 jest duża poczekalnia z wydzieloną strefą jadalną, strefa VIP oraz miejsce do zabaw dla dzieci. Jednak podróżując poza strefę Schengen trzeba mieć na uwadze fakt, iż akurat ta część lotniska w Lizbonie jest najsłabiej zorganizowana. Nie ma tu zbyt wielu miejsc do siedzenia, ani mnóstwa sklepów czy kawiarni.

Cały obiekt jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych i na jego terenie jest dostępne bezpłatne wi-fi (po zalogowaniu przez mail). Jeśli chodzi o parkingi na lotnisku w Lizbonie, to dwa krótkoterminowe (P1 i P2) zlokalizowane są przy terminalu 1.

Natomiast do parkingu długoterminowego P3 dojeżdża bezpłatny autobus.

Loty do Lizbony
Loty do Lizbony

Linie lotnicze i loty międzynarodowe na lotnisku w Lizbonie

Lotnisko w Lizbonie jest przede wszystkim głównym węzłem krajowego przewoźnika TAP Air Portugal oraz tanich linii lotniczych – easyJet i Ryanair. Pierwszy terminal obsługuje między innymi takie linie lotnicze jak: Air France, Alitalia, British Airways, Brussels Airlines, Emirates, Egyptair, Finnair, Germanwings, Iberia, KLM, LOT, Lufthansa, Royal Air Maroc, Swiss International Air Lines, TACV, Tunisair, Turkish Airlines, czy Ukraine International Airlines.

Zatem z Lizbony dolecimy do większości dużych miast europejskich oraz tych zlokalizowanych w innych częściach świata – Dublina, Paryża, Rzymu, Londynu, Brukseli, Dubaju, Kairu, Madrytu, Frankurtu, Casablanki, Oslo, Budapesztu czy też na Wyspy Zielonego Przylądka.

Natomiast drugi terminal (T2) obsługuje oprócz krajowych lotów TAP Air Portugal i SATA International, którymi dolecimy do Funchal, Horta, Pico, Faro czy Porto, także tanie linie lotnicze: Ryanair, easyJet, Wizzair, Blue Air czy Transavia.

Zobacz jak wygląda lotnisko w Lizbonie:

Tanie loty do Lizbony z Polski

Z Polski dolecimy do Lizbony z Warszawy (Okęcie), Katowic i Gdańska liną Wizzair. Natomiast z Wrocławia, Krakowa i Warszawy (Modlin) dotrzemy linią Ryanair. Ze stolicy dolecimy także bezpośrednio do Lizbony, dzięki portugalskim liniom TAP Air Portugal.

Ile trwa lot z Polski do Portugalii?
Lot do stolicy Portugalii z Polski trwa około 4 godzin.

Więcej na temat tanich lotów do Lizbony oraz o wakacjach w Portugalii znajdziesz pod adresem iportugalia.pl gdzie praktyczny przewodnik poprowadzi Cię w ciekawe miejsca i pozwoli odkryć uroki Lizbony oraz całej Portugalii. Znajdziesz tam też informacje o tanich lotach do Lizbony i cenach biletów lotniczych.

Jak dojechać z lotniska do centrum Lizbony?

Port lotniczy w Lizbonie jest znakomicie skomunikowany z miastem. Zasługą tego jest przede wszystkim jego umiejscowienie w niedalekiej odległości od śródmieścia. Gęsta zabudowa z jednej strony uniemożliwia dalszą rozbudowę lotniska, z drugiej daje znakomite pole do połączenia portu z komunikacją miejską. I tak lądując w Lizbonie, jeśli chodzi o transport do wyboru mamy metro, autobusy miejskie, aerobus i oczywiście taksówki. Można też wypożyczyć auto i podróżować na własną rękę.

Metro na lotnisko w Lizbonie

Linię metra wiodącą ku lotnisku dołączono w 2012 roku. Port lotniczy jest ostatnią stacją czerwonej linii metra (plan metra https://www.metrolisboa.pt/en/). Koszt takiego przejazdu do śródmieścia Lizbony to około 1,50 euro. Za bagaż nic nie płacimy. Bilet możemy kupić w automacie przed wejściem do metra. Stację łatwo odnajdziemy, gdyż jest ona dobrze oznakowana na lotnisku. Przystanek metra znajduje się obok pierwszego terminala. Trzeba tylko pamiętać, że metro jest czynne codziennie od 6.30 do 1.00 w nocy. Pociągi kursują co kilka minut. To chyba najtańszy sposób, aby dotrzeć do centrum Lizbony z lotniska.

Miejski autobus na lotnisko w Lizbonie

Innym sposobem, na to by dotrzeć w wybrane miejsce w Lizbonie jest jazda miejskim autobusem. Przystanek kilku linii autobusowych znajduje się również niedaleko pierwszego terminala. Stąd odjeżdżają autobusy linii: 705, 708, 722, 731, 744, 750, 783, którymi dotrzemy w różne rejony stolicy Portugalii (rozkład jazdy i dokładne rozpisane poszczególnych przystanków na liniach – http://www.carris.pt/en/lines-and-schedules-bus-tram/). Bilet można kupić w automacie na stacji metra, wówczas jego cena wyniesie około 1,5 euro. Można też go nabyć u kierowcy, aczkolwiek tu koszt będzie wyższy, bo zapłacimy 2 euro. Jednak jest małe ale – nie wejdziemy do autobusu miejskiego z dużą walizką (podręczna przejdzie). Sporą zaletą tego transportu jest nocna linia (208), która w przeciwieństwie do metra kursuje od godziny 0.30 do 5.30 rana.

Aerobus

Podobnie jak autobusy miejskie, aerobus jest obsługiwany przez firmę Carris. Podobnie jak one odjeżdża praktycznie spod pierwszego terminala. Aerobus dociera do najważniejszych miejsc w całej Lizbonie, takich jak na przykład dworzec kolejowy, główny plac stolicy, czy też dworzec autobusowy. Do wyboru mamy jedną z trzech linii, przy czym dwie pierwsze kursują od 8-smej rano do 21, co 20 minut. Trzecia natomiast jeździ od 9-tej do 17-stej, prawie co godzinę. Bilet na jednorazowy przejazd kosztuje 4 euro i można go nabyć online ( https://infolizbona.lisbon.ticketbar.eu/en/airport-transfer/aerobus-lisbon-airport-shuttle-/) lub u kierowcy. Zaletą podróżowania aerobusem jest fakt, że nie ma tu problemów, by zabrać ze sobą naszą dużą walizkę.

Taksówka

To opcja dostępna przez całą dobę i wbrew pozorom wcale nie tak strasznie kosztowna. Za kurs z lotniska do centrum Lizbony zapłacimy około 12 -15 euro, w zależności do tego gdzie chcemy dotrzeć. Nocą rachunek będzie wyższy o około 20%. Postój taksówek znajduje się bezpośrednio przy wyjściu z hali odlotów i przylotów. Wiele osób doradza, by upierać się aby kierowca włączył taksometr. Inaczej podróż może nas nieco drożej wynieść.

Co ciekawe w Lizbonie działa oczywiście Uber. Jednak ich ceny za przejazd wcale nie będą o połowę niższe od taksówek. Po drugie postój dla Ubera znajduje się przy parkingu, naprzeciwko hali odlotów. Kierowcy Ubera nie mogą tu bowiem odbierać pasażerów wprost przy wyjściu z pierwszego terminala.

Lotnisko w Lizbonie
Lotnisko w Lizbonie

Kontakt, adres oraz praktycznie informacje o lotnisku w Lizbonie

Adres lotniska w Lizbonie: Alameda das Comunidades Portuguesas, 1700-111 Lisboa
Strona www: aeroportolisboa.pt
Przydatne numery telefonów na informację: +351218 413 700 lub 800 201 201.
Adres Email: lisbon.airport@ana.pt

Dodatkowo należy wspomnieć, że informacja dla pasażerów lotniska działa od 5:00 do 24:00 i usytuowane jest w terminalu 2 lotniska.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here