Lotniska w Bułgarii: Sofia, Burgas, Warna, Płowdiw / Tanie loty do Bułgarii

0
1291

W Bułgarii znajduje się kilkanaście lotnisk, jednak tych, które z uwagi na swoje położenie najbardziej interesują turystów jest tylko cztery. To porty lotnicze w Sofii, Warnie, Burgas i Płowdiwie, do których latają między innymi nasi rodacy na wakacje.

Wszystkie te lotniska w Bułgarii obsługują ruch lotniczy, w głównej mierze związany z turystyką.

Każde z nich to między narodowy port lotniczy, z którego wylatują samoloty do prawie 400 destynacji. Dotyczy to regularnych linii lotniczych, jak i lotów czarterowych, których szczyt sezonu przypada na lipiec i sierpień.

Przyjrzyjmy się zatem bliżej najpopularniejszym lotniskom w Bułgarii:

Lotniska w Bułgarii
Lotniska w Bułgarii / Lotnisko w Sofii, Burgas, Warnie i Płowdiw. Jak dojechać? Gdzie się znajduje? Kup tani bilet lotniczy.

Lotnisko w Sofii (SOF) / Wrażdebna

Lotnisko w Sofii (SOF) – głównie znane pod nazwą Wrażdebna, oddalone jest od centrum stolicy o około 10 kilometrów. To największy port lotniczy w Bułgarii, który w 2018 roku obsłużył prawie 7 milionów pasażerów, co daje mu pozycje lidera, jeśli chodzi o całe Bałkany.

Od kilku lat można tu zaobserwować wyraźną tendencję wzrostową, jeśli chodzi o ilość osób przylatujących i odlatujących z lotniska w Sofii. Wiąże się to ze znacznym wzrostem popularności Bułgarii, jako kierunku wakacyjnego.

Zobacz na mapie gdzie znajduje się lotnisko w Sofii:

A teraz kilka słów o jego historii.

Historia tego portu lotniczego sięga 1937 roku. W ciągu kolejnych dwóch lat otwarto pierwszą poczekalnie dla pasażerów, a po kolejnych dwóch latach ukończono budowę całkowicie utwardzonego pasa startowego.

Obecnie lotnisko w Sofii posiada dwa terminale: T1 i T2.

Pierwszy dziewiętnaście lat temu przeszedł gruntowny remont i dziś obsługuje loty tanich linii lotniczych oraz czarterów. Natomiast terminal T2 oddano do użytku w 2006 roku i obsługuje on głównie loty rejsowe. Oprócz tego w 2006 roku wydłużono pas startowy (do 3600 metrów), a w 2012 roku otwarto nową wieżę kontrolną, która jest jedną z nowocześniejszych w Europie.

Lotnisko Wrażdebna na dwóch terminalach, między którymi można przemieszczać się autobusem, oferuje swoim pasażerom sklepy wolnocłowe (głównie z perfumami, słodyczami, alkoholem oraz kosmetykami), bankomaty, kantory wymiany walut oraz sporą ilość miejsc parkingowych.

Oprócz tego można tu zakupić napoje oraz przekąski, jednak większe punkty gastronomiczne znajdują się na terminalu T2, gdzie można się posilić. Na obu terminalach można również wypożyczyć samochód, jednak większa ilość wypożyczalni znajduje się także na terminalu T2. Dodatkowo pasażerowie mogą skorzystać z usług poczty (na obu terminalach), przechować bagaż lub owinąć go folią, a na całym terenie dostępny jest bezprzewodowy internet.

Teraz ważna uwaga dla turystów!

Terminal 2 jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych.

Jak dojechać na lotnisko Wrażdebna w Sofii:

Jeśli chodzi o komunikację z centrum Sofii to do wyboru mamy metro (przystanek położony jest tuż przy terminalu 2), autobusy (linie 84 i 384) oraz kolej i oczywiście taksówki. Lotnisko jest głównym portem przesiadkowym linii lotniczych Bulgaria Air.

Największymi przewoźnikami tego portu lotniczego to m.in:

 • Lufthansa,
 • Alitalia,
 • Austrian
 • Airlines,
 • KLM,
 • Air France,
 • Adria,
 • Czech Airlines,
 • Aeroflot,
 • Turkish Airlines,
 • Ryanair,
 • Aegean Airlines,
 • British Airways,
 • LOT,
 • Germanwings,
 • czy Wizz Air.

Z Polski do Sofii dolecimy z Warszawy, Krakowa, Poznania, Katowic, Gdańska i Wrocławia. Jednak na bezpośredni lot, bez przesiadek możemy liczyć jedynie ze stolicy, naszym rodzimym LOT-em.

Zobacz jak wygląda lotnisko w Sofii od środka:

Więcej o lotnisku w Sofii znajdziesz na jego oficjalnej stronie internetowej pod adresem: sofia-airport.bg.

Czekamy na Twoje wrażenia i opinie dotyczące tego lotniska.

Lotnisko w Warnie (VAR)

Lotnisko w Warnie (VAR) – to trzeci co do wielkości port lotniczy w Bułgarii, umiejscowiony około 9 kilometrów od Warny. Z tego też tytułu obsługuje on nie tylko nadmorską stolicę tego kraju, ale również osoby, które wybierają się na Riwierę Bułgarską.

W 2018 roku port ten obsłużył wraz z lotniskiem w Burgas ponad 5,5 miliona pasażerów. Najbardziej pracowitymi miesiącami są tu oczywiście lipiec i sierpień, czyli szczyt wakacyjnego sezonu. Jednak wzmożony ruch pasażerski w porcie lotniczym w Warnie można zaobserwować właściwie od maja do października.

Zobacz na mapie gdzie znajduje się lotnisko w Warnie:

Historia lotniska w Warnie sięga aż 1916 roku. Obecnie pasażerowie mogą korzystać z dwóch terminalów, gdyż drugi obiekt dobudowano w 2013 roku. Oba obsługują loty rejsowe, czarterowe oraz tanie linie lotnicze.

Można tu zrobić zakupy w sklepach wolnocłowych lub tych z pamiątkami.

Jeśli chodzi o punkty gastronomiczne, to na lotnisku są liczne bary i kawiarnie, gdzie dostaniemy coś do jedzenia. Na terenie lotniska w Warnie są bankomaty oraz kantor wymiany walut, a także ponad 200 miejsc parkingowych.

Można wynająć samochód w jednej z wypożyczalni, oddać bagaż do przechowalni lub skorzystać z dodatkowo płatnych saloników biznesowych.

Dla najmłodszych przygotowano plac zabaw, a dla wszystkich jest dostępny darmowy, bezprzewodowy internet. Znajduje się tu również punkt medyczny, czynny całą dobę oraz specjalny pokój dla matki i dziecka. Port lotniczy w Warnie jest przystosowany do obsługi osób niepełnosprawnych.

Jak dojechać do lotniska w Warnie

Z lotniska w Warnie do centrum miasta dostaniemy się autobusem linii 409, który kursuje co 15 minut, aż do późnych godzin wieczornych. Również właśnie tym środkiem transportu dotrzemy po około 50 minutach do Złotych Piasków, czyli jednego z najbardziej popularnych kurortów Riwiery Bułgarskiej. Innym wyjściem jest przejazd taksówką, które stoją przed terminalem numer 1.

Lotnisko w Warnie to międzynarodowy port lotniczy, który obsługuje ponad 100 linii lotniczych, które latają do 173 destynacji. Głównymi przewoźnikami są tu m.in:

 • Bulgaria Air,
 • Wizz Air,
 • Austrian Airlines,
 • British Airways,
 • LOT,
 • Norwegian Air Shuttle,
 • Germania,
 • i BH Air.

Jeśli chodzi o loty z Polski to do Warny latają czartery z Wrocławia, Warszawy, Krakowa, Katowic, Poznania, Bydgoszczy i Gdańska. Natomiast loty rejsowe bezpośrednio do Warny odbywają się jedynie z Warszawy (LOT i Bulgaria Air).

Więcej informacji na temat lotniska w Warnie znajdziesz na jego oficjalnej stronie www: varna-airport.bg.

Czekamy na opinie związane z lotniskiem w Warnie.

Lotnisko w Burgas (BOJ)

Lotnisko w Burgas (BOJ) – to drugi pod względem wielkości port lotniczy w Bułgarii. Mieści się o około 10 kilometrów od centrum Burgas. W sezonie wakacyjnym lądują tu turyści zmierzający do kurortów takich jak Słoneczny Brzeg czy Nessebar. Wraz z lotniskiem w Warnie, w 2018 roku ten port lotniczy obsłużył ponad 5,5 miliona pasażerów. Największa kumulacja turystów jest jak zawsze w sezonie wakacyjnym. Coś co wyróżnia ten port lotniczy to na pewno umiejscowienie geograficzne – na dwóch kontynentach (Azji i Europy), przez co lotnisko w Burgas ma również znaczenie strategiczne.

Zobacz na mapie gdzie znajduje się lotnisko w Burgas

Port lotniczy w Burgas istnieje już od 1937 roku, jednak miano międzynarodowego lotniska uzyskał dopiero w 1970 roku. Obecnie w użytkowaniu jest jeden terminal, który został wybudowany w 2013 roku. Mimo to całkiem sprawnie obsługuje on zarówno regularne, jak i tanie linie lotnicze oraz czartery.

Z udogodnień dla pasażerów jest tu parking lotniskowy dla prawie 200 samochodów, sklepy wolnocłowe oraz nieduże punkty gastronomiczne. Oprócz tego można skorzystać z bankomatów, kantorów oraz oddziału banku. Na miejscu jest przechowalnia bagażu, spory wybór wypożyczalni samochodów oraz darmowe wifi.

Najmłodsi pasażerowie mogą wyszaleć się na placu zabaw, a dla matek z dziećmi przygotowano specjalny pokój.

Na lotnisku w razie czego można skorzystać z całodobowego punktu medycznego albo wykupić sobie miejsce w pomieszczeniu dla VIP-ów. Port lotniczy w Burgas jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych.

Jak dojechać do lotniska w Burgas

Z lotniska w Burgas do centrum dojedziemy miejskim autobusem nr 15, który kursuje mniej więcej co 15-20 minut. Z kolei stamtąd można udać się dalej do znanych nadmorskich kurortów, takich jak:

 1. Pomorie,
 2. Sozopol,
 3. Nessebar,
 4. czy Słoneczny Brzeg.

Innym sposobem jak dojechać do centrum Burgas jest kurs taksówką, którą można złapać tuż po wyjściu przed terminal przylotów.

Głównymi przewoźnikami korzystającymi z portu lotniczego w Burgas są m.in:

 • BH Air,
 • Germania,
 • Bulgaria Air,
 • Ryanair,
 • Norwegian Air Shuttle,
 • Air Baltic,
 • Rossiya,
 • Luxair,
 • Swiss,
 • i Wizz Air.

Do Burgas dolecimy lotami czarterowymi z Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Poznania, Katowic, Bydgoszczy i Gdańska. Okresowo lata LOT do Burgas prosto z Warszawy (raz w tygodniu) oraz tanie linie lotnicze. Dotrzemy tam również w wybranie dni tygodnia, bezpośrednio linią lotniczą Wizz Air z Warszawy i Katowic (w okresie od czerwca do września) oraz Ryanair z Warszawy (lipiec-sierpień) i Krakowa (kwiecień-październik).

Zobacz jak wygląda lotnisko w Burgas od środka:

Zobacz więcej informacji na temat lotniska w Burgas na oficjalnej stronie internetowej: burgas-airport.bg

Dajcie znać jakie są Wasze opinie na temat tego lotniska w Burgas.

Lotnisko w Płowdiw (PDV)

Lotnisko w Płowdiw (PDV) – to stosunkowo nieduży port lotniczy, znajdujący się w odległości 12 kilometrów od drugiego pod względem wielkości miasta w Bułgarii – Płowdiw. Jest ono zastępczym lotniskiem, dla położonego w odległości 150 km portu w Sofii. To czwarty pod względem ilości obsłużonych pasażerów port lotniczy w Bułgarii. Lotnisko w Płowdiw jest często wybierane przez turystów udających się na zimowy wypoczynek do Pamporowa, Borowca czy Bansko – popularnych kurortów narciarskich. Największe natężenie pasażerów jest tu więc od grudnia do kwietnia.

Zobacz na mapie gdzie znajduje się lotnisko w Płowdiw

Lotnictwo cywilne rozpoczęło się tu w 1928 roku, kiedy odbył się lot testowy na trasie Sofia-Płowdiw-Burgas. Następnie w 1947 roku miały miejsce pierwsze sezonowe loty z Sofii, przewożące pasażerów na targi w Płowdiw. Jeśli chodzi o obecne czasy to nowy terminal otwarto w 2009 roku, gdzie utworzono 10 stanowisk do odprawy. Powiększono również rampę – parking dla samolotów, tak by mogło tu przebywać jednocześnie 13 maszyn.

Jeśli chodzi o udogodnienia to na lotnisku w Płowdiw są standardowo bary, kawiarnie oraz sklepy. Można tu udać się nawet do prawosławnej kaplicy lub saloniku dla VIP-ów (za opłatą). Do dyspozycji pasażerów są bankomaty, wypożyczalnie samochodów, pokój do przewijania dzieci oraz nieduży parking (70 miejsc, w tym 51 na auta osobowe).

Na terenie lotniska w Płowdiw dostępny jest bezpłatny internet oraz możliwość ofoliowania bagażu. Jeśli chodzi o osoby niepełnosprawne to można skorzystać z pomocy asystenta w razie potrzeby.

Z lotniska w Płowdiw do centrum dostaniemy się taksówką, której dojazd zajmie około 15 minut. Natomiast dalej np. do Sofii czy do Asenovgradu dojedziemy koleją lub autobusem.

Głównymi przewoźnikami, które są obsługiwane przez lotnisko Płowdiw są linie lotnicze m.in: Monarch Airlines, Ryanair, Corendon Dutch Airlines, Pegasus Airlines, Yamal Airlines, S7 Airlines czy Thomas Cook Airlines. Wszystkie one są czarterami sezonowymi!

Więcej na temat lotniska w Płowdiw dowiecie się z ich oficjalnej strony www: plovdivairport.com.

Dajcie znać jakie są Wasze opinie na temat lotniska w Płowdiw.

Wakacje w Bułgarii samolotem!

Jeśli zamierzasz spędzić wakacje w Bułgarii to dobrym rozwiązaniem jest kupienie taniego biletu lotniczego i wybór jednego z lotnisk w tym kraju. Ceny nie są duże a jazda samochodem znacznie trudniejsza, dłuższa i bardziej kosztowna.

Dlatego jeśli na wakacje w Bułgarii to tylko samolotem. Zwłaszcza, że jest dużo ofert first minute, last minute oraz all inclusive, które z pewnością pomogą podjąć decyzję o locie do Bułgarii.

Jeszcze jedna, ważna sprawa!

Wchodząc na tą stronę ibulgaria.pl znajdziecie dodatkowe uzupełnienie informacji o lotniskach i lotach do Bułgarii ale co ważne dowiedzieć się znacznie więcej o wakacjach w Bułgarii!

Najważniejsze lotniska w Bułgarii
Najważniejsze lotniska w Bułgarii / Tanie loty do Bułgarii / Gdzie kupić tani bilet lotniczy do Bułgarii?

Opinie o lotniskach w Bułgarii

Jeśli macie swoje doświadczenia i przeżycia związane z lotniskami w Bułgarii to koniecznie swoje opinie przedstawcie w komentarzach! Czekamy na opinie ponieważ są one bardzo ważne i istotne dla każdego turysty, który chce spędzić udane wakacje w Bułgarii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here