Fotelik samochodowy do samolotu

0
58

Fotelik samochodowy według polskiego prawa to obowiązkowy element w każdym samochodzie rodzica, który chce przewozić swoje dziecko. Brak fotelika w aucie, w którym przebywa dziecko grozi odpowiedzialności karnej. Zatem polscy rodzice już przyzwyczaili się do swojego obowiązku i widzą w nim wiele zalet. Dla nich bezpieczeństwo malucha jest najważniejsze i często zamierzają stosować tą zasadę także podczas zagranicznych wakacji. Nie ukrywajmy podróż z małym dzieckiem to nie lada wyzwanie. Często wybieramy opcję lotu samolotem i zabieramy ze sobą wiele potrzebnych gadżetów. W tym także fotelik samochodowy do samolotu, który będziemy używać podczas wakacji.

Ale czy zabieranie ze sobą fotelika samochodowego do samolotu jest konieczne? Czy rzeczywiście musimy a przede wszystkim czy możemy mieć ze sobą tak duży gadżet? Jak odpowiednio go zapakować? O tym dowiecie się w naszym dzisiejszym poradniku. Koniecznie zostańcie z nami, aby dowiedzieć się jak najwięcej przydatnych informacji o przewożeniu fotelika samochodowego w samolocie.

Czy można zabrać fotelik samochodowy do samolotu?

Tak, można zabrać fotelik samochodowy do samolotu. I nie mówimy tu tylko o pierwszym nosidełku dla niemowlaków, ale także większe foteliki samochodowe dla starszych dzieci. A co ciekawe i niewiele osób o tym wie, że można zabrać tyle fotelików ile małych dzieci, które będą z nich korzystać, podróżuje. Czyli mówiąc krótko jedno dziecko = jeden fotelik. I nie płacimy za to nic, dodatkowo. Fotelik jest wliczony w cenę dziecka, czyli bilet za dziecko po 2 roku życia. Jeśli dziecko nie ukończyło jeszcze 2 lat, fotelik samochodowy trzeba zabrać ze sobą do samolotu, a nie oddawać go do luku bagażowego. Dla dzieci po 2 roku życia można, ale nie trzeba. Co ważne, podczas startu i lądowania dziecko musi być w nim, a nie na kolanach rodziców. Musi też mieć homologacje na samoloty, a większość linii wymaga 5-punktowych pasów.

Fotelik samochodowy do samolotu
Fotelik samochodowy do samolotu – jak się przygotować?

Fotelik samochodowy do samolotu a różne linie lotnicze

Jak wiadomo są przepisy, które regulują zabranie fotelika samochodowego do samolotu, ale też różne linie lotnicze same mogą decydować o pewnych kwestiach. Zatem warto zapoznać się, jak różni się opcja zabrania fotelika, na przykładzie popularnych linii lotniczych, takich jak:

  1. Wizz,
  2. LOT,
  3. Lufthansa,
  4. Rayaner.

Zobacz: Transport konia samolotem

Fotelik samochodowy do samolotu Wizz’a

Na pokład samolotów linii Wizz można zabrać fotelik samochodowy. Jednak musi być on montowany tyłem. Do tego musi posiadać zabezpieczenia, które uniemożliwią dziecku samodzielne odpięcie się. A do tego musi współgrać z pasami bezpieczeństwa dostępnymi na pokładzie. Dziecko musi mieć kupiony swój bilet z miejscówką. Fotelik samochodowy do samolotu można zabrać tylko pod warunkiem, jeśli wybraliśmy miejsca pod oknem i nie przy wyjściach awaryjnych ani w rzędach bezpośrednio przed i za wyjściami awaryjnymi.

Fotelik samochodowy do samolotu LOT

Również LOT oferuje możliwość zabrania fotelika samochodowego do samolotu. Jednak muszą mieć one odpowiednie certyfikaty poświadczające możliwość korzystania z nich na pokładzie samolotu. W tym przypadku również trzeba zarezerwować miejsce siedzące dla dziecka. Zaleca się to przy oknie i z dala od rzędów z wyjściami awaryjnymi. Fotelik musi mieć własne pasy bezpieczeństwa, które chronią dziecko.

Fotelik samochodowy do samolotu Lufthansa

Rodzice mogą zabrać do samolotu linii Lufthansa swój fotelik samochodowy. Ale tylko te, które są podane na liście sporządzonej przez linię Lufthansa. Jeśli Waszego fotelika na niej nie ma, nie ma gwarancji, że będziecie go mogli zabrać na pokład. Fotelik musi być przymocowany pasami bezpieczeństwa, a do tego musi mieć swoje pasy dla dziecka. Instalacji musimy dokonać sami, dlatego warto wcześniej dokładnie przeczytać instrukcję obsługi dołączona do zestawu. Jeśli jednak nie będziemy stanie go zamontować, należy wyrazić zgodę na oddanie go do luku bagażowego. Dodatkowo zaleca się aby fotelik montować na miejscach przy oknie, a linia prosi o unikanie wyboru miejsc w rzędach przy wyjściach awaryjnych.

Fotelik samochodowy do samolotu Rayaner’a

Do samolotu linii Rayaner również można zabrać fotelik samochodowy. Jednak musi być on zamontowany przodem, czyli nie można ze sobą zabrać nosidełka dla niemowlaków. Musi posiadać pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa i tak jak w poprzedniej linii trzeba wykupić dziecku osobne miejsce. Tutaj nie mamy już obowiązku montowania go przy oknie, chociaż jest tak polecane. Za to pracownicy mogą sprawdzić, czy posiada spełnione europejskie normy CE i posiada certyfikat do używania w samolocie. Aby fotelik samochodowy można było bezpiecznie wnieść do samolotu trzeba wcześniej skontaktować się z infolinią w ramach dokonania rezerwacji, czego nie można zrobić online.

Jak zapakować fotelik samochodowy do samolotu
Jak zapakować fotelik samochodowy do samolotu? Zobacz już teraz!

Jak zapakować fotelik samochodowy do samolotu?

Nie wiele osób miało już okazję zabrać ze sobą fotelik samochodowy do samolotu. To Wasz pierwszy raz? Nie wiecie jak się zachować, jak się do tego przygotować? Wiele podróżników nie pakuje fotelika w żaden bagaż ochronny. A to błąd. Skoro chronimy własne rzeczy chowając je do walizki, dlaczego by nie ochronić gadżetu dla dziecka? Zapewne zapłaciliśmy za niego nie mało, więc dlaczego ma się popsuć? Fotelik zdecydowanie powinien być w jakikolwiek sposób pakowany. To nie tylko możliwość zabrudzenia, ale też otarć i rozdarć.

Może Cię zainteresować: Loty do Słowenii i lotniska w Słowenii

Tak na prawdę nie wiemy, jak pracownicy obchodzą się z naszymi bagażami, dlatego warto go zabezpieczyć. Najgorsze są mikrouszkodzenia, które na pierwszy rzut oka nie są widoczne. Gdy nadajemy gadżet do luku bagażowego, powinniśmy zapakować go w karton, a w środku dodatkowo zabezpieczyć styropianem. Albo też możemy użyć folii bąbelkowej. Fotelik samochodowy warto zabrać do samolotu, a dokładniej na pokład, aby mieć pewność, że nic się nie zniszczy, a dokonamy tego poprzez zakup miejsca dla dziecka. Pozostawienie produktu bez żadnej ochrony grozi w 100% jakimiś uszkodzeniami.

Dlaczego warto mieć fotelik samochodowy w samolocie?

Jest wiele zalet, dlaczego powinniśmy zabrać fotelik samochodowy do samolotu, a konkretniej na pokład samolotu, a nie oddawać go do luku bagażowego. Przede wszystkim to dużo bezpieczniejsze dla naszego malucha. Zwłaszcza podczas turbulencji, a nie wiemy kiedy się one pojawią. Oprócz bezpieczeństwa chodzi też o wygodę. Ale dziecka może to być nowe przeżycie, może się stresować i marudzić. A tak wiemy, że jest zapięte, że nigdzie nie wypadnie i nie zrobi sobie krzywdy podczas wchodzenia i wychodzenia.

Fotelik samochodowy na pokładzie samolotu
Fotelik samochodowy na pokładzie samolotu

Chodzi też o kwestię, gdy jesteśmy już na miejscu w danej destynacji. Wiele krajów nie ma nakazu przewożenia dzieci w fotelikach, przez co nie wszędzie będziemy mogli je wypożyczyć. A czasem stan takich gadżetów z wypożyczalni pozostawia wiele do rzeczenia. Są zwykle zniszczone i nie pachną zbyt ładnie, dlatego warto zabrać swój.

A może: Wyszukaj tanie loty do Wenecji + lotnisko w Wenecji

Fotelik samochodowy do samolotu – opinie

Jakie są Wasze doświadczenia? Czy Wy też braliście fotelik samochodowy do samolotu? A może mieliście z tego tytułu jakieś problemy? Jak to wszystko przebiegało? Jesteście zadowoleni z tego typu obsługi klienta? Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Z niecierpliwością czekamy na Wasze opinie w sekcji komentarzy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here